Okresní kolo Závodu vlčat a světlušek (ZVaS)

Kterak horažďovičtí neudělali ostudu na okresním kole Závodu vlčat a světlušek

Tak a je to tady, sobota 12. května 7 hodin ráno. My stojíme v Horažďovicích na nástupišti místního nádraží, schováváme se před obrovským slejvákem a netrpělivě vyčkáváme vlak do Sušice na závody vlčat a světlušek, kam jedeme ukázat své kvality. Vlak konečně přijíždí, tak rychle dovnitř a nikoho nenechat na nádraží.

Při příchodu do klubovny sušických skautů nám jsou přiděleny šatny. Vlčata se začínají pouštět do svých svačin, zatímco světlušky skládají romantické básně. Ostatní oddíly si v rychlosti ještě procvičují své znalosti, ale naši to mají očividně na háku a dávají přednost lehkému zlobení.

Při losování pořadí hlídek to vypadá, že na naše vlčata úplně zapomněli, ale nezapomněli. Jen se v losovacím klobouku jejich čísla usadila až úplně dole a tak budou vyrážet až jako poslední. Sušičtí se netají s tím, že mají velký problém s Knihomorkou, která jim krade postavičky z knížek a proto potřebují naší pomoc. A my jim pomůžeme!!

Ve zbývajícím čase je samozřejmě třeba sníst další část svačiny, aby sil bylo dostatek. Zbývá pár minut do startu a tak se přemísťujeme na start. Nervozitu jako by děcka neznala, snad jen někteří vedoucí si nervozitou okousávali nehty. A již nastal čas startu. Ohlásit se bratrovi rozhodčímu na startu a čas běží. Nyní mají naši svěřenci vše pod svou kontrolou a na všech stanovištích si musí vystačit s tím, co umí a ví.

V cíli na závodníky čeká pořádná porce guláše a tak není divu, že hlídky na trati pospíchají jako by na ně nemělo zbýt. Avšak pořadatelé to nenechali náhodě a byli řádně připraveni i na ty největší jedlíky. Najezení se převlékáme do krojů a jdeme si poslechnout, jak to vlastně celé dopadlo.

Pořadatelé chválí, jak se podařilo všechny knižní postavičky osvobodit a vyhnat Knihomorku, děkují všem zúčastněným za pomoc a aby nás tolik nenapínali, přistupují k samotnému vyhlášení. Nejprve světlušky. Vyhlašuje se od konce. Naše první družstvo světlušek je na bramborovém čtvrtém místě. Vyhlašuje se dál a druhé družstvo Horažďovických světlušek je vyhlášeno až jako poslední a s neskrývanou radostí si kráčí pro první místo. Nastal čas na vlčata. Ti jakoby se opičili po světluškách a první družstvo končí na čtvrtém místě. A když se vyhlásilo druhé družstvo, nastal výbuch radosti takový, že půlka Sušice věděla, že Tygři z Horažďovic vyhráli.

Vyfotit se sbalit a šup šup na vlak. Odjíždíme unavení, ale velice spokojení. Odvážíme si s sebou domů spoustu hezkých vzpomínek i putovní totem a vlajku. Družstva, která vyhrála, se již těší na krajské kolo do Švihova, a ti ostatní budou mít šanci za dva roky ukázat, co od svých starších kolegů pochytili.

FOTKY ZE ZÁVODU (od Toma ze Sušice)

„KNIHOMORKA“ (úvodní video závodu)