Obrok 2013

Ve dnech 18.-22.9.2013 se ve Švihově u Klatov konalo celostátní Setkání roverů Obrok 2013. Původní termín byl v červnu, ten ovšem překazila povodeň, která zaplavila hrad Švihov a jeho okolí, kde se akce měla konat. Na druhý pokus se Obrok pod heslem „Lepší než p(o)ůvodně“ přece jen uskutečnil. Zúčastnila se ho i výprava horažďovických roverů. Celý Obrok byl propojen s uvedením nového skautského výchovného programu pro rovery. V den příjezdu se konala velkolepá zahajovací ceremonie se zpěvem skautské hymny a vztyčením státní vlajky, pak následovaly koncerty. Protože nejen zábavou živ je rover, vydali se ve čtvrtek všichni účastníci Obroku ve skupinkách (celkem asi 800 lidí) pomáhat do různých míst v okolí – stavební práce na hradě Švihov, pomoc s úklidem obcí, rekonstrukce staré fary, výpomoc v charitě, program pro děti z dětského domova nebo důchodce v pečovatelském domě apod. V pátek dopoledne proběhla prezentace vybraných programů jednotlivých účastnických výprav. Horažďovičtí učili ostatní hrát naši oblíbenou hru Indiánský fotbal, která se setkala s velkým ohlasem. Odpoledne se všichni společně utkali ve velké bitvě a dobývali hrad Švihov, na kterém sídlil prohnaný a chamtivý pán Půta Švihovský, aby ho připravili o jeho nakradené peníze a vrátili je zpět utlačovaným poddaným. Po večerech mohli účastníci navštívit např. čajovnu, krčmu nebo několik různých kulturních programů – promítání filmů, koncerty nebo skautskou specialitu „4D kino“. Sobota byla věnována volitelným aktivitám. A opravdu bylo z čeho vybírat – netradiční sporty, besedy se známými osobnostmi (režisér Václav Vorlíček, sběratelka umění Meda Mládková, cestovatel Dan Přibáň, prezidentský kandidát Vladimír Franz nebo žurnalista Jindřich Šídlo), přednášky, hry apod. Večer se pak konal skvělý koncert zpěváka Voxela a velkolepý závěrečný ceremoniál. V neděli už zbývalo jen sbalit si batohy, uklidit tábořiště, rozloučit se se všemi novými přáteli a vyrazit na vlak domů. Z akce jsme se sice vrátili hodně unavení, ale naprosto nadšení, nabití zážitky a nápady na program v našich oddílech. A začala se rodit myšlenka, že příští rok se koná Intercamp – středoevropské setkání skautů, na kterém přece nesmíme chybět!

Fotky – úterýstředačtvrtekpáteksobota