SKAUTSKÝ KROJ A STŘEDISKOVÉ TRIČKO

SKAUTSKÝ KROJ

Kde se dá kroj zakoupit:

Pokud se chystáte pořizovat kroj, zkuste se nejprve poptat v oddíle, třeba už je někomu malý a vám by se právě jeho velikost hodila 🙂

Skautský kroj je slavnostní uniformou, vizitkou každého skauta. Jedná se o reprezentativní oděv, který vyjadřuje příslušnost skauta k jeho organizaci, ukazuje jeho zdatnost a vypovídá o něm samotném. Pro nás skauty je to opravdu důležitá součást a je nutností kroj mít. Uvědomujeme si, že kroj není úplně levná záležitost, proto jej většinou první rok u skautů nepožadujeme. Pokud ale dítě chodí již více let a ví, že ho skauting baví, rozhodně by kroj mělo mít. Bez kroje totiž není řádným skautem a nemůže tedy plnit skautský slib a jiné odbornosti a výzvy.

Níže můžete zběžně nahlédnout do krojového řádu Junáka, který je nicméně upraven pro naše oddílové potřeby, neboť obsahuje prvky, které nejsou součástí původního řádu.

Kroj a jeho základní součásti

Kroj jako takový je naprostý základ a hlavními součástmi, které by ke kroji neměly chybět, jsou šátek, turbánek, šňůrka a píšťalka. Šátek se šňůrkou mají několik barevně odlišných variant, které vyjadřují stupeň zdatnosti nebo věkovou kategorii.

Barevné rozdělení šátků, šňůrek a jejich význam

Šátek

• žlutý – světlušky, vlčata
  • hnědý – skauti, skautky, roveři
  • šedý – absolventi lesních škol

Šňůrka

• žlutá – světlušky, vlčata, žabičky (do 10 let)
  • zelená – skautky a skauti (do 15 let)
  • světlemodrá – vodní skauti a skautky (do 15 let)
  • červená – rangers a roveři (od 15 let)
  • bílá – činovnice a činovníci (při výkonu funkce)
  • tmavomodrá – oldskauti organizovaní u OS (dle pocitu osoby starší 18 let)
Umístění nášivek a odznaků na kroji

Všechny nášivky na rukávech jsou od sebe vzdáleny 1 – 2 cm v závislosti na velikosti postavy.

Levý rukáv košile (všechny nášivky patří na středovou osu rukávu):

1. domovenka – první v pořadí
  2. číslo oddílu – druhá v pořadí
  3. znak oddílu – třetí v pořadí
  4. znak družiny – čtvrtá v pořadí
  5. funkční štítek skautů – pátý v pořadí
  6. funkční štítek činovníků – čtvrtý v pořadí

Pravý rukáv košile (všechny nášivky patří na středovou osu rukávu):

1. znak WOSM/WAGGGS – první v pořadí
  2. Tři orlí pera – druhý v pořadí
  3. znaky vzdělávacích akcí – třetí v pořadí
  4. výzvy nebo odborky – čtvrtý v pořadí
    • maximálně tři v jedné řadě
    • členové Junáka starší 18 let tyto znaky nenosí

Levá strana košile

• slibový odznak skautů (na středové ose nad patkou kapsy)
  • služební léta (na pravém středovém okraji patky kapsy)
    • kovový lipový lístek, nosí se řapíkem dolů
    • bronz = 1 rok, stříbro = 5 let, zlato = 10 let
  • čekatelský, vůdcovský nebo instruktorský odznak (na středu kapsy)

Pravá strana košile

• mezinárodní domovenka (těsně nad patkou kapsy na středové ose)
  • kvalifikační odznaky – stupně stezky (na středu kapsy)
  • příležitostné a účastnické nášivky (nad patkou kapsy) – Ivančena a podobné akce
  • příležitostný odznak (na patce kapsy blíže ke středu)

Tato webová aplikace na stránkách http://kroj.skauting.cz/ vám mnohé usnadní. Stačí vybrat typ nášivky a aplikace vám ukáže její správné místo. Můžete si zde dokonce sestavit celý svůj kroj pro konkrétní oddíl.

VZORY KROJŮ PRO SKAUTSKÉ STŘEDISKO PRÁCHEŇ

STŘEDISKOVÉ TRIČKO

Objednávkový formulář ke stažení zde: tricka

Než tričko budete objednávat, můžete se nejprve poptat v oddíle, třeba už je někomu malé a vám by se právě jeho velikost hodila 🙂

Střediskovým tričkem dáváme všem okolo najevo, kým jsme a že patříme k sobě, poznáme se i na dálku. K tomuto účelu již samozřejmě slouží kroj. Některé oddíly jezdí v kroji i na výlety, na výpravy, berou si ho na schůzky, ale my máme pro tyto případy středisková trička. Protože v tričku se nemusíme bát sportovat, je nám to pohodlné a zároveň i reprezentujeme naše středisko. Kdo zatím nemá kroj, měl by mít právě zatím aspoň tohle tričko.

A jak takové tričko vlastně vypadá?

A kde se dá takové tričko sehnat? Poptejte se ve svém oddíle. Většinou se tyhle trička objednávají hromadně jednou nebo dvakrát do roka – jsou na to formuláře, které si můžete stáhnout zde, vytisknout, vyplnit a i s obnosem 200 Kč přinést vedoucímu na schůzku.

Ale pozor, střediskvé tričko není náhražkou kroje! 🙂